Грађани и привредни субјекти у Србији од сада могу да користе систем еПлати, који омогућава електронско плаћање административних такси и накнада у поступцима пред органима јавне управе, без обавезе достављања папирне потврде о извршеној уплати. Нови систем успоставила је Канцеларија за информационе технологије и електронску управу, са циљем да се административни поступци учине бржим и једноставнијим.
У тренутној фази корисници могу преко система да креирају електронску општу уплатницу коју самостално попуњавају. Потребно је да на порталу еПлати изаберу опцију „Општа уплатница“, унесу податке о пружаоцу услуге, платиоцу, примаоцу, износу и сврси уплате, након чега систем аутоматски генерише јединствени позив на број. Надлежни орган потом електронским путем проверава да ли је уплата извршена, па више није неопходно достављати доказ о плаћању.
Према најавама, од 2027. године систем би требало да буде у потпуности аутоматизован. То значи да ће корисник, након избора жељене административне услуге, добити већ попуњене све податке неопходне за плаћање, укључујући износ, рачун примаоца и сврху уплате, што ће додатно поједноставити цео поступак.
У Националној алијанси за локални економски развој (НАЛЕД) истичу да ће нови начин плаћања смањити административне процедуре, могућност грешака приликом попуњавања уплатница и време које грађани и привреда троше у поступцима пред државним органима. Такође, планирано је да у наредној фази више различитих такси за исти поступак буде обједињено у једну уплату, што ће додатно поједноставити коришћење услуга јавне управе.
















