Лето је данас званично почело на северној Земљиној полулопти, доносећи најдужи дан и најкраћу ноћ у години. Према подацима Астрономског друштва „Руђер Бошковић“, лето је наступило у 10 часова и 24 минута, док је истовремено на јужној полулопти почела зима.
Први дан лета обележава летња дугодневница, а уједно представља и дан са највише дневне светлости током читаве године. У Београду је Сунце изашло у 4 часа и 51 минут, док ће заћи у 20 часова и 27 минута. То значи да ће обданица трајати чак 15 часова и 36 минута, док ће ноћ бити краћа и трајаће 8 часова и 24 минута.
На дан летње дугодневнице Сунце достиже највећу висину изнад хоризонта током године и прави свој најдужи дневни пут небом. Излази на североистоку, у подневним часовима налази се највише изнад хоризонта, а залази на северозападу.
Овај астрономски догађај означава почетак најтоплијег годишњег доба, периода који је традиционално резервисан за одморе, путовања, боравак у природи и бројне активности на отвореном. Иако ће се након данашњег дана обданица постепено скраћивати, пред грађанима су месеци високих температура и сунчаног времена који доносе препознатљиву атмосферу лета.
Почетак лета представља један од најзначајнијих природних циклуса у години и симбол је нове енергије, ведријих дана и периода који многи дочекују са посебним радовањем.
















