Поводом обележавања Дана победе над фашизмом, припадници Гарде Војске Србије извели су свечану почасну артиљеријску паљбу са Савске терасе на Калемегдану, у знак сећања на победу савезничких снага у Другом светском рату и капитулацију нацистичке Немачке 1945. године.
Свечаности су присуствовали државни секретар у Министарству одбране Миле Јелић, начелник Војног кабинета председника Србије бригадни генерал Предраг Краљевић, као и командант Гарде пуковник Владимир Вукајловић. Према саопштењу Министарства одбране, церемонија је започела подизањем државне заставе и интонирањем химне Србије.
Након читања наредбе председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића, припадници Гарде испалили су десет почасних плотона из шест артиљеријских оруђа. Снажни одјеци са Калемегдана симболично су подсетили на дан када је окончан један од најтежих ратова у историји Европе.
Дан победе над фашизмом обележава се 9. маја у знак сећања на безусловну капитулацију Немачке у Другом светском рату. Овај датум у многим државама представља симбол победе над нацизмом, али и опомену на огромна страдања и разарања која је рат оставио иза себе.
Председник Србије Александар Вучић је у честитки поводом Дана победе поручио да је српски народ кроз историју увек био на страни слободе и отпора фашизму, нагласивши да су антифашистичке вредности дубоко уткане у историјски идентитет Србије.
Обележавање 9. маја ове године одржано је у тренутку када бројне европске земље поново указују на значај очувања мира, борбе против екстремизма и поштовања историјског наслеђа Другог светског рата.
















