Градоначелник Новог Сада Жарко Мићин изјавио је да је подизање споменика жртвама трагедије на Железничкој станици од суштинског значаја за град, истичући да је обавеза друштва да трајно сачува сећање на страдале и обележи место несреће која је дубоко потресла јавност.
Према његовим речима, идејно решење изабрано је на јавном конкурсу који је спроведен под строгим правилима и уз учешће стручне комисије састављене од архитеката, историчара и уметника. Мићин је навео да су радови пристизали под шифрама, како би процес избора био потпуно анониман и професионалан.
Он је нагласио да ће споменик бити постављен у близини места трагедије и да треба да представља „трајан материјални траг у култури сећања“, али и опомену будућим генерацијама. Према доступним информацијама, спомен-обележје биће изведено у форми масивне камене плоче димензија пет пута пет метара, са уклесаним датумом трагедије и именима настрадалих.
Аутор победничког решења је академски уметник Горан Чпајак, чији је рад, како је наведено, изабран због симболике, минималистичког приступа и идеје да простор страдања остане место тишине, сећања и поштовања према жртвама.
Трагедија на Железничкој станици у Новом Саду, која се догодила 1. новембра 2024. године, оставила је дубок траг у целом друштву.
















